Warning: The magic method Pressapps_Login_Access_ReCaptcha::__wakeup() must have public visibility in /home/aligurlu/public_html/wp-content/plugins/pressapps-login-access/includes/class-pressapps-login-access-recaptcha.php on line 45

Warning: The magic method Pressapps_Login_Access_Social::__wakeup() must have public visibility in /home/aligurlu/public_html/wp-content/plugins/pressapps-login-access/includes/class-pressapps-login-access-social.php on line 45

Warning: The magic method Pressapps_Login_Access_Helper::__wakeup() must have public visibility in /home/aligurlu/public_html/wp-content/plugins/pressapps-login-access/includes/class-pressapps-login-access-helper.php on line 45

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/aligurlu/public_html/wp-content/plugins/pressapps-login-access/includes/skelet/path.php on line 408
MİZAÇLAR HAKKINDA - Ali Gürlük Akademi Mizaç Nedir?

Mizaçlar

bilgi@aligurlukakademi.com

Mizaç Nedir?

Mizaç huy, karekter anlamında kullanılır, Mizaç, bireyin doğuştan getirdiği özelliklerdir. Kişiliğinin bir parçası, tarzıdır. Yani yaptığı bir davranışı neden en yaptığı değil nasıl yaptığı, hislerini nasıl ifade ettiğidir. Aslında sıkça kullandığımız tabirle ‘’onun tarzı’’ ifadesi onun mizacı demektir. Mizaç bir insanın doğuştan kazandığı artı ya da eksi değerlerin içinde yüklü olduğu bir alt yapıdır. Canlı ve cansız her yaratılanda var olan bir özelliktir gibi bir çok tanımlama yapabiliriz. Kainat yaratılırken , İlahi yaratıcı, yarattığı her şeyin bir mizacıyla yaratmıştır. Bizim yaşam kalitemizde insanın mizacını, bitkilerin, hayvanların, mevsimin, çografyanın,  vb. etkenlerin mizacını bilmek çok önemli faktör oluşturur. Mizaç’taki kriter ve bu günkü anlamda nem ve kuruluk –  sıcaklık ve soğukluk nispetleriyle ölçülmektedir.

Aslı mizaç : Kalıtım, genlerin bireyin kişiliğine, mizacına yüzde elli etkisi olabilmektedir, hatta kiminiz, ebeveyninize ‘’ben çocukken nasıldım’’ diye sorduğunuzda, çocuğunuzun nasıl size benzediğini görmüşsünüzdür ya da teyzesine , halasına, amcasına vb. Ama bazen olur ki ‘’bu çocuk kime çekmiş?’’, ‘’neden böyle anlamıyorum?’’ diyebilirsiniz. İşte burada devreye bireyin aslı mizacı devreye giriyor. Aslı mizacın oluşumunda Anne ve Babanın ısısının genleri oluşturur. Mizaç dilinde biz buna cibilli mizaç diyoruz ve asla değişmez.

Mizaçlar ve Özellikleri 

Demevi Mizaç- HAVA – Sıcak Nemli

Yumuşak, nemli ve sıcak derileri vardır. Deri üzerinde büyük ve geniş gözeneklere sahiptirler ki bunun belirtisi iyi bir şekilde terlemeleridir. Ellerindeki damarlar açık ve belirgindir. Deri rengi buğday tenli (esmerimsi) veya pembemsidir. (gül rengine yakın) gözdeki beyaz kısım kırmızıya çalar. Gözbebeği kestaneye çalan koyu ve siyahtır. Saçı, sık ve esnektir. Saç rengi: siyah, koyu, açık ve genellikle sıktır. İdari müdürlük ve yöneticilik vasıfları gelişmiştir. Kan mizaçlı kişilerde görülen hastalıklar, yine kana bağlı olarak kalp ve beyin krizi, yüksek tansiyon ve cilt hastalılarıdır.

Safravi Mizaç – ATEŞ – Sıcak Kuru

Derileri kuru ve nemsizdir. Deri üzerinde büyük ve geniş gözeneklere sahiptirler. Ellerindeki damarlar bazen açık ve bazen de gizlidir. Deri rengi sarıya çalar. Gözün beyazı, beyazdır ama sarıya çalmaktadır. Gözbebeği kestaneye çalmakta ve eladır. Saçı, kuru, kalın ve belirgindir. Saç rengi, siyah ve hurma rengindedir. Safravi mizaçların genellikle saçları az olur. Bu mizaçtakiler kolay kolay hastalanmazlar ama hastalandıklarında tedaviye geç cevap verirler, safravi mizaçtaki kimseler operasyonel işlerde iyidirler. Cilt hastalıklarıdır. Sedef, egzama gibi.

Balgami Mizaç – SU – Soğuk Nemli

Deri ve ciltleri yumuşak ve nemlidir. Genellikle soğukturlar. Deri ve ciltleri ince gözenekli, az terlerler, ellerindeki damarlar gizlidir. Deri ve cilt renkleri beyazdır. Göz renklerinin beyazı beyaz ve uyuşuk. Gözbebekleri ise genellikle açık, renkli ve mavidir. Saçları ince, yumuşak, yalın, açık kahve rengi, sarışın ve sarı renklidirler. Balgami mizaçlıların da saçları genellikle azdır. Avrupa insanı bu tarife çok yakındır. Uysal, yavaş hareket eden, sistemli, disiplinli, dikkatli ama depresyona yatkın kimselerdir. Muhasebecilik vasıfları çok iyidir. Sık görülen rahatsızlıkları eklem ağrıları ve depresyondur.

Sevdavi Mizaç – TOPRAK – Soğuk Kuru

Derileri kuru ve nemsizdir. Deri üzerinde büyük ve geniş gözeneklere sahiptirler. Ellerindeki damarlar bazen açık ve bazen de gizlidir. Deri rengi sarıya çalar. Gözün beyazı, beyazdır ama sarıya çalmaktadır. Gözbebeği kestaneye çalmakta ve eladır. Saçı, kuru, kalın ve belirgindir. Saç rengi, siyah ve hurma rengindedir. Safravi mizaçların genellikle saçları az olur. Hesap ve teknik konularına ilgileri vardır, bahar ve yaz aylarına ilgileri vardır, ihtiyatlıdırlar, Huzursuz ve her zaman düşüncelidirler.

Tüm Eğitimlerimiz

Mizaç

Organların Dili

Fitoterapi

Hacamat/Sülük

Akupunktur

Bizimle İletişime Geçin

Eğitimler, konferanslar, seminerler, kitaplar ve mizaç temelli teşhis ve tedavi yöntemleri ile ilgili tüm konular hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

bilgi@aligurlukakademi.com

12 + 7 =

Para Birimi Seçiniz
EUR Euro